Érdekességek
Mindent megtudhatsz rólam vagy a könyvekről...
Tudtad? - Az elsüllyedt hajó rejtélye
Legújabb regényemről osztok meg 7 érdekességet!
1. Imádom a hajókat, és mindenképpen szerettem volna róluk írni. Ezúttal egy kitalált ókori egyiptomi hajóról, a Netjermeszutról szól.
2. Rengeteg kutatómunka előzte meg az írást, sőt még közben is félbe kellett hagynom az írást, mert olyan részekhez értem, ami megkövetelte az utánajárást.
3. Felkerestem egy búvárrégészt, aki a segítségemre volt, hogy jobban megértsem, milyen egy víz alatti feltárás.
4. Még egy búvároktatáson is részt vettem, hogy átéljem, milyen egy igazi búvárkodás.
5. Összetett a történet; négy cselekmény szálon fut, egyrészt
az egyiptológusok, másrészt a kalózok szemszögéből, valamint az ókori egyiptomi
jeleneteken keresztül követhetjük az eseményeket.
6. Most először eveztem más tájakra, Egyiptomon kívül a szereplőim eljutnak Törökországba, Szíriába, Libanonba. Nagyon élveztem róluk olvasni, szívesen utaznék azokra a helyszínekre is.
7. Kiderült, megjelentek olyan cikkek, amikről én is írtam. Felfedeztek egy ókori fogadót, illetve egy ókori római hajót, ami éppen a Földközi-tengeren haladt.
Tudtad? - Maahes isten rejtélye
Most 7 érdekességet osztok meg a Maahes isten rejtélye könyvről, mely az egyik kedvenc történetem.
1. Szeretem a bűnügyi történeteket, és szerettem volna belevinni egy eltűnési szálat. Így lett az egyetemista fiú esete.
2. Amikor írtam a könyvet, közben kutatómunkát végeztem. Olyan cikkre akadtam, amiben azt az esetet írták meg, amikor egy gyermektemetőt találtak Egyiptomban. Mint ahogy Gracie is.
3. 2021-ben sírásatáson vettem részt, hogy hitelesen, hűen be tudjam mutatni az régészeti feltárást. A jelenetek a tapasztalataim útján íródtak, az ásatási folyamat egy az egyben úgy történt.
4. Mindenki kíváncsi volt, miért különleges Oscar; ezért próbáltam úgy vezetni a történetet, hogy megmagyarázza.
4. Mindenki kíváncsi volt, miért különleges Oscar; ezért próbáltam úgy vezetni a történetet, hogy megmagyarázza.
5. Egy sorozat és egy anime is nagy hatással volt rám az ötletelésnél. De már az elején tudtam, hogy miről fog szólni, könnyen összeállt a fejemben a történet.
6. A történet alapja Maahes isten mitológiája, akiről nagyon sokat kutattam. Végül ő lett a kedvenc mitológiai alakom.
7. Nincs ókori egyiptomi szál benne, hanem a néhány évtizeddel előtti visszaemlékezések, amelyek a mitológiához és a legendához kötődnek.
Tudtad? - Az egyiptomi királynő rejtélye
Újabb 6 érdekességet osztok meg, ezúttal Az egyiptomi királynő rejtélyéről!
1. Hat hónap telt el az első könyvem megjelenése óta, mire elkezdtem írni Az egyiptomi királynő rejtélyét.
2. Egyiptomba nemcsak azért utaztam el, hogy megnézzem a piramisokat, a múzeumokat, hanem azért is, hogy ihletet szerezzek. A véletlen folytán nem éppen a Királyok Völgyében sétálgatva jött az ötlet, hanem az idegenvezetőnk beszélgetése révén.
3. Írás közben több olyan cikkel találkoztam, melyek éppen a könyvem témáim voltak. Ekkor jött velem szembe, hogy valóban létezett sörgyár, és a csattanóm is értelmet nyert, igaznak bizonyult a felvetésem.
4. Nagyon sok kutatómunka előzte meg az írást. Rábukkantam a Régészeti kézikönyvre, onnan rengeteget tanultam. De nemcsak a régészeti munkák kerültek bele, hanem a bűnügyi technikák is.
5. A könyv tartalmazza azokat az elemeket, amiket én is szeretek és szívesen olvasok róla. Szerepel benne részletes régészeti munka: ásatás, dokumentálás, terep bejárás; és bűnügyi nyomozások, CIA, műkincslopás; valamint az elmaradhatatlan ókori Egyiptomi részek.
6. A helyszínek többnyire azok voltak, ahol én is jártam, így teljesen át tudtam adni az élményt az olvasók számára. Mintha ők is Egyiptomban jártak volna.
Tudtad? - III. Amenemhat rejtélye
III. Amenemhat rejtélye a legelső regényem, és mindig ez lesz a kedvencem, bármennyit is fogok írni. Megjelenés előtt rengeteg változaton ment keresztül, mire elérkezett végleges formájához. De bevallom, a legelső változat tetszett a legjobban.
Szeretnék nektek egy pár érdekességet megosztani róla:
1. Eredetileg 6 főszereplővel indult a gárda, a meglévők mellett Bridget Dawson, Diana Smith és Bill Manley voltak, a Scooby Doo mintájára alapozva.
2. Mindegyik főszereplőnek volt egy szakterülete, amihez jobban értett. Bridget pl. patológiához, David a fáraókhoz, Bill az építészethez, piramisokhoz.
3. Rania valódi származása magyar volt, neve pedig Szabados Agnella. Nagy titok övezte a kilétét, aki végül rejtélyes körülmények közt meghalt. Nos, valamilyen különleges keresztnevet szerettem volna.
4. III. Amenemhat nem volt olyan kedves, mint amilyen a könyvben. A fáraó feltámadásával indul a történet, és egy átkot uszít egész Egyiptomra. Az volt a célja, hogy hatalmat szerezzen - és néhány dolgot felépíttetni pl. kutat, piramist.
5. A történet a jelenben játszódik, de én mégis szerettem volna, ha nem autókkal járkálnának a sivatagban, hanem tevékkel - ez olyan egyiptomos életérzést ad.
6. A valódi labirintust éppen abban az évben fedezték fel, amikor írtam. Hozzáteszem, akkor nem tudtam róla. Már akkor terveztem írói weboldalt magamnak, mikor még írtam a könyvet (meg se jelent), és azt, hogy egyszer megfilmesítik.
Az igazi Gracie Simpson
13 éves koromban kezdtem el írni III. Amenemhat rejtélyét, és az első név, amit tudtam, az Gracie volt, azt is testvérem találta ki, még egy szerepjáték során. Mivel nem voltam képben a vezetéknevekkel, hirtelen a Simpson ugrott be a Simpson-családról.Nos, megvolt a Gracie Simpson egyiptológusom, de a mai napig nem tudtam, hogy létezett a való életben is egy ilyen személy. Az is érdekes, hogy 1 évvel azelőtt hunyt el, mielőtt elkezdtem volna írni a történetet. De mondani szokták, hogy nincsenek véletlenek.
Grace Simpson (1920–2007) brit régész volt, aki jelentős mértékben hozzájárult a római kerámiához. Édesapja, FG Simpson, aki a durhami tereptanulmányok igazgatója volt, és részt vett Hadrianus falának feltárásában, a második világháború után csatlakozott az UCL Régészeti Intézetéhez, és a római régészetben kezdte pályafutását. 1950 és 1954 között Eric Birley kutatási asszisztenseként dolgozott Durhamben, aki szintén apja tanítványa volt, és egy figyelemre méltó római régész volt. Érdemes megemlíteni, hogy Peggy Birley, aki Eric Birley-vel házasodott össze, szintén női régész volt, aki férjével együtt a vindolandai ásatásokon dolgozott. Bár nem világos, hogy Simpson és Peggy dolgozott-e valaha együtt, mégis kiderül, hogy ez a két rokon nő nagyban hozzájárult a római régészet kutatásához.
1957-ben a római kerámia szakértőjeként Simpsont felkérték, hogy segítse a Rei Cretariae Romane Fautores (RCRF) alapítását, amely a római kerámia területére szakosodott nemzetközi szervezet. A következő években továbbra is részt vett az RCRF kongresszusain, és 1984-ben megszervezte a 14. kongresszust. 1950 és 1972 között Simpson a Chesters Roman Fort múzeum tiszteletbeli kurátoraként is dolgozott. Sok időt töltött John Clayton római régiséggyűjteményén, valamint az apja által feltárt leleteken. Simpson több mint harminc tudományos dolgozatot, jelentést és könyvet készített a római régészetről. Legnagyobb hatású kiadványa a Central Gallish Potters, amelyet máig a római számiai edények tanulmányozásának nélkülözhetetlen kézikönyveként tartanak számon.
Te el tudod olvasni a hieroglifákat? Tudod mi a jelentésük?
Én mindig is kíváncsi voltam, hogyan néz ki a nevem hieroglif átirata. Nos, egy egyszerű programmal (discoveringegypt.com) már ez is lehetséges, és a fenti képen látható.
Az egyiptomiak már a történeti idő elején egy magasra fejlett szellemi kultúra birtokában voltak, és egy nagyszerű írásrendszert fejlesztettek ki maguknak, mely Kr.e.2500-ra nyúlik vissza, és ezáltal képesek voltak vívmányukat írásban megörökíteni és az utódoknak átszármaztatni. Minden létezőt isteni akaratra vezettek vissza s így szerintük az írás is isteni eredetű. E szövegek tele voltak misztikus és rituális formulákkal, melyeknek értelme előttünk jórészt teljesen ismeretlen, és megértésükhöz csak lassanként találjuk meg a kulcsot.
A hieroglifa ('szent véset') nagyon jellegzetes, egyedi írásmód, hiszen formailag képírás, tárgyakat, élőlényeket ábrázoltak. Tartalmilag azonban szót, szótagot, sőt mássalhangzót is jelöltek hieroglif jelekkel. Jelentős mennyiségű forrás maradt fenn, a hieroglifák megfejtése mégis sokáig váratott magára, hiszen a tudósok egy része tiszta képírásnak tekintette, mások viszont a koptok írásából próbáltak kiindulni. A koptok átvették a görögök ábécéjét, ezzel írták le egyiptomi nyelven szövegeiket, a hiányzó hangzók pótlására viszont a démotikus írás jeleit használták.